به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


در مورد مالستان ( اوضاع طبیعی, جغرافیایی, سرگرمی ها و بازی ها و صنعت )

باسمه تعالی

در مورد مالستان ( اوضاع طبیعی, جغرافیایی, سرگرمی ها و بازی ها و صنعت )

                                               اوضاع طبيعي و جغرافيايي مالستان                                              

مالستان يکي از ولسواليهاي هجده گانه ولایت باستاني غزني است که در غرب اين ولايت موقعيت دارد. مساحت آن (2214) کيلو متر مربع بوده و (2994) متر از سطح دريا ارتفاع دارد. طول مالستان (140) کيلو متر و عرض آن (40) کيلو متر ميباشد. در شرق مالستان ولسوالي ناهور، در غرب آن ارزگان خاص، در جنوب آن ولسوالي جاغوري و در شمال آن ولسوالي اجرستان قرار دارد. فاصله آن از مرکز ولايت حدود 120 کيلومتر است. مالستان سرزمين سردسير و کوهستاني است که زمستان آن سرد و برفگير و تابستانش معتدل و مطبوع است. حدود (150000) نفر جمعيت دارد( دانشنامه آزاد ويکي پديا )

موقعيت مالستان از شرق به غرب امتداد يافته و داراي يک رود خانه است که يک شاخه آن از شرقي ترين نقطه مالستان به نام «داله» سرچشمه گرفته، رو به غرب حرکت ميکند و شاخهاي ديگر آن از غرب مالستان از ناحيه «قُشنَگ و ميرآدينه» سرچشمه گرفته در مسير راه, آبهاي ديگر را با خود همراه نموده در منطقه شينهده با شاخهاي ديگر يکجا گرديده به سوي «جاغوري» سرازير ميشود؛ و در منطقه «بادخانه» با آب جاغوري متصل و سرانجام اگر خشک سالي نفسش را نگيرد، به «قندهار» و وادي «هلمند» ميريزد. مالستان از کوهها و درههاي کوچک و بزرگ تشکيل گرديده و زمين زراعتي آن بسيار محدود است(www.malistan.com )

 منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است